Trh
Je to disciplína obtiažnejšia. Činku je treba naraz preniesť zo zeme až do vzpaženia. Športovci volia veľmi široký uchop, ktorý umožní „nižšie“ vzpaženie. Pre uznanie pokusu je potrebné, aby atlét činku v napätých pažiach ustálil. Veľké rozovretie paží, pri ktorom sú dlane až tesne pri kotúčoch, skutočne prináša úsporu niekoľko cenných centimetrov výšky, do ktorej je treba činku dopraviť. Zároveň však takto široký uchop má i svoje úskalia – je to poloha menej stabilná, činka sa v nej ťažšie ustaľuje, atlét navyše v široko rozovretých pažiach udrží predsa len o málo nižšiu záťaž, než keď sú ruky viac pri sebe. Mohutnej práci trupu a paží napomáhajú tiež nohy. Hneď ako atlét zdvihne činku zo zeme, „uniknú“ podskočením do hlbokého drepu (do „sedačky“). Z drepu potom atlét musí prejsť do záverečnej polohy, pri ktorej je činka celkom v pokoji, paže aj nohy sú napnuté a obe chodidlá sú na rovnakej úrovni, vedľa seba.
Nadhod
Nadhod zahŕňa dve samostatné, výrazne oddelené fázy. Najprv sa činka zdvihne jediným neprerušovaným pohybom do polohy na prsia, opäť s využitím podskoku do drepu. Z tejto „medzistanice“ atlét v druhej časti pokusu – vo vlastnom „nadhode“ – činku prudko vyrazí do vzpaženia. I tuto fázu môže sprevádzať výraznejšie pokrčenie alebo podskočenie nôh, ale chodidla sa potom musia znovu vrátiť na rovnakú úroveň. Rozdelenie pokusu v nadhode do dvoch častí dovoľuje atlétovi lepšie ovládnutie činky, preto v tejto druhej disciplíne dvojboja dosahujú výrazne vyšších výkonov.
Súčasťou CrossFitu je vzpieranie – prijmite to ako fakt !<br\> Je zbytočné prízvukovať, že vzpieranie zažíva svoju zlatú éru. Vďaka CF vzpierajú násťroční, rôzni športovci, mamičky a kde to aj babičky. Nastal čas vyriešiť DEZINFORMÁCIE, ktoré sa šíria spektrom cvičencov, či nadšencov CrossFitu
Mýtus :
„Bojím sa vzpierania, je to nebezpečné“
Je čas uvedomiť si, že to nie je vzpieranie, ktoré je nebezpečné. Je to obezita, lenivosť, ego a nesprávny tréning. „Ak je človek zdravý a vykonáva akékoľvek cvičenie správne, tak by nemalo byť zdraviu škodlivé. To isté platí aj pre vzpieranie. Ak sa robí podľa zásad postupnosti a primeranosti, tak v každom veku môže byť naopak zdraviu veľmi prospešné,“
Mýtus :
„Vzpiera sa len s veľkými váhami, to ja nezvládnem“
Omyl ! Začnete palicou od metly a pomaly prejdete na olympijskú tyč. Prvoradá je technika a potom sa porozprávame čo ďalej.
Mýtus :
„Počul som, že z toho bolia kĺby, taktiež keď vidím tých vzpieračov prídu mi strašne veľký, až obézny“<br\> Anabolický účinok vzpierania funguje celoplošne, čiže sa premietne aj na zdraví vašich kĺbov. Podľa môjho názoru je možné správnou intenzitou a dávkovaním docieliť i katabolický účinok. Vzpieranie dokáže vyvolať vysoké hormonálne odozvy, tzn. môžete jednak osekať tukové vankúšiky a na druhej strane vytvarovať symetricky vašu postavu, nadobudnúť „funkčnú“ svalovú hmotu. Je dokázané, že vzpieranie SPEVNÍ vaše kĺby, čo oceníte hlavne v staršom veku, zároveň v mladosti môžete vďaka vzpieraniu zvýšiť hustotu svojich kostí. Na záver by som len podotkol, že to či budete veľký, tučný, vysekaný atď. ovplyvníte majoritne stravou.
Ponúkol som zopár mýtov, ktoré sa najčastejšie objavujú. Pre zaujímavosť ponúkam link, kde je vidno, že vzpierajú naozaj aj ženy, ktoré sú v pokročilom štádiu tehotenstva.
Hrubá sila nie je všetko
Veľa ľudí si myslí, že zdvíhanie ťažkých činiek je len o hore svalov, no nie je to tak. Vždy, keď chceš zdvihnúť činku, musíš vedieť, čo ideš urobiť. Hrubá sila je dôležitá len do určitej miery a použiteľná len s vynikajúcou technikou prevedenia pokusu. K sile a technike patrí ešte čistá myseľ. Činky sa nedajú dvíhať, ak myslíte na niečo iné, ako na pokus.
Tak neváhajte a príďte si zacvičiť na vzpieračské tréningy, kde sa naučíte techniku drepu, samotné vzpieranie a dostanete pocit, ktorý sa nedá opísať slovami, ktorý sa dá iba zažiť…
Vypracoval – Matej Rehorčík
Team CrossFit Redoubt </br\></br\>